Śluz płodny

ŚLUZ SZYJKOWY W CYKLU
(wygląd śluzu na próbniku zestawu 2OS i ocena jego rozpuszczalności w wodzie)

Współżycie w momencie występowania szczytu śluzu szyjkowego zwiększa szanse na poczęcie

Obserwując śluz należy pamiętać o tym, że w czasie cyklu wydzielane są 4 różne rodzaje śluzu (L,S,P,G), a ich proporcje zmieniają się w czasie cyklu i mogą być różne u różnych osób. Podstawowe cechy różniące śluz płodny i nie płodny to: wygląd, pH i rozpuszczalność w wodzie. "Typowy" opisywany w podręcznikach i w Internecie śluz płodny typu białko kurze, widoczny na zewnątrz pochwy, może u niektórych osób nie być widoczny, a pomimo to mogą one stosować metody NPR i zachodzić w ciążę. Jeżeli śluz płodny nie pojawia się na zewnątrz trzeba go pobrać bezpośrednio u ujścia szyjki macicy.

Poniższe obserwacje wykonała osoba obserwująca małe ilości, dość kwaśnego śluzu, który bardzo rzadko pojawiał się na zewnątrz pochwy. pH roztworu zmieniało się w czasie cyklu od 3.6 do 5.4. Obserwacje zostały wykonane za pomocą zestawu 2OS.


Miesiączka

Po miesiączce może się pojawić zabarwiony krwią mętno-przezroczysty śluz. Jeżeli cykl jest odpowiednio długi to po 1-2 dniach ten śluz zanika i pojawia się lepki mętny śluz niepłodny.Śluz niepłodny

Kwaśny, mętny śluz typu niepłodnego przypominający klej biurowy. W krótkich cyklach może nie występować. Bezpośrednio przed okresem owulacji może się pojawić jednorazowo, w dużej ilości, w związku z uwolnieniem tzw. czopu śluzowego blokującego szyjkę macicy. Ten typ śluzu daje się łatwo spłukać z próbnika. Śluz otacza zwoje sprężynki, ale nie łączy ich mostkami.
Śluz ten tworzy nietrwałą pianę, zanikającą po pewnym czasie.Zdjęcie śluzu płodnego

Kwaśna lub obojętna, mętno-przeźroczysta mieszanka śluzu typu płodnego i niepłodnego. Gumowata, lepka lub bardziej wodnista. Występuje na początku okresu płodnego lub przez cały okres płodny. Tworzy mniejsze lub większe "mostki śluzowe" łączące zwoje sprężynki. Śluz daje się dość łatwo spłukać ze sprężynki. Czasem po spłukaniu na sprężynce pozostają mniejsze lub większe fragmenty śluzu typu płodnego.
Tworzy dość trwałą pianę.Śluz płodny zdjęcie

Obojętny lub lekko alkaliczny, przezroczysty lub przezroczysto-mętny śluz typu płodnego. Zwoje sprężynki są połączone pasmami śluzu. U części osób ten typ śluzu może się pojawiać tylko w niektórych cyklach lub tylko przez kilka godzin (trzeba na niego "polować"). Spłukanie całego śluzu ze sprężynki jest dość trudne. Po spłukaniu pozostają na sprężynce przezroczyste fragmenty.
Może tworzyć w wodzie zawiesinę. Tworzy dość trwałą pianę.Zdjęcie śluzu płodnego

Przykład obojętnego lub alkalicznego śluzu typu maksymalnie płodego. Zwoje sprężynki są owinięte szklistym, przezroczystym lub przezroczysto-mętnym "kokonem". W śluzie można spotkać pęcherzyki powietrza. Po wypłukaniu w wodzie śluz, który pozostał na sprężynce wyciąga się w długie nitki. Spłukanie całego śluzu ze sprężynki jest praktycznie niemożliwe. Roztwór śluzu w wodzie pozostaje mętny przez wiele godzin.
Śluz ten tworzy trwałą pianę utrzymującą się na powierzchni roztworu przez wiele godzin.Śluz niepłodny

Od skoku temperatury, aż do miesiączki, dominuje lepki, mętny, kwaśny śluz typu niepłodnego. Czasami jednak mogą się pojawiać "wyspy" śluzu typu bardziej płodnego - jest to zjawisko normalne.


Śluz szyjkowy
Śluz szyjkowy

"Pranie śluzu"

Podczas delikatnego spłukiwania śluzu z próbnika można go "wyprać" czyli rozpuścić niepłodne, mętne fragmenty wydobywając przezroczyste pasma śluzu płodnego.Podniecenie wydzielina

Wydzielina związana z podnieceniem

Czasem osoby rozpoczynające przygodę z NPR zastanawiają się jak rozróżnić śluz płodny od wydzieliny związanej z podnieceniem. Pomimo podobnego wyglądu, cechą, która odróżnia śluz płodny od wydzieliny związanej z podnieceniem seksualnym jest rozciągliwość. Wydzielina się nie rozciąga w odróżnieniu od śluzu płodnego, który rozciąga się w długie nitki.


Śluz płodny zdjęcie

Śluz płodny zazwyczaj (choć nie u wszystkich kobiet to się sprawdza) można naciągnąć w długą nitkę.Zestaw do ułatwienia obserwacji śluzu szyjkowego
Badania nad ułatwieniem obserwacji śluzu są prowadzone wspólnie z
POLSKIM STOWARZYSZENIEM NAUCZYCIELI NPR

Zestaw 2OS przyda Ci się gdy:
- chcesz przyspieszyć zajście w ciążę, ale masz problemy z interpretacją objawu śluzu,
- unikasz ciąży i chcesz mieć pewność, że Twoja ocena typu śluzu jest prawidłowa
- śluz płodny nie pojawia się na zewnątrz pochwy i masz problem z ustaleniem dni płodnych

Zestaw 2OS
W NPR i podczas zachodzenia w ciążę obserwacja śluzu, a szczególnie wychwycenie śluzu płodnego, jest bardzo istotne. Identyfikacja dnia szczytu umożliwia poprawne stosowanie metod NPR, a współżycie w dniu kiedy występuje śluz płodny zwiększa szansę na zajście w ciążę. Niestety obserwacja śluzu bywa zaniedbywana, gdy śluz płodny występuje w małych ilościach. Śluz płodny nie pojawia się wtedy na zewnątrz i polecana metoda obserwacji śluzu na papierze toaletowym odpada. Mała ilość śluzu lub "nieksiążkowe" zmiany jego wyglądu nie oznaczją jednak konieczności rezygnacji z tego cennego objawu. Możesz obserwować śluz, ale potrzebujesz skuteczniejszej metody pobierania i obserwacji. Prowadzone od wielu lat badania (i opinie użytkowniczek )dowodzą, że pobranie śluzu, specjalnie zaprojektowanym próbnikiem, zdecydowanie ułatwia posługiwanie się objawem śluzu szyjkowego. Precyzyjne ustalenie dnia szczytu śluzu jest przydatne zarówno w zachodzeniu jak i unikaniu ciąży (metody objawowo-termiczne i Billingsa).

System 2OS ułatwia precyzyjne pobranie, obserwację i ocenę typu śluzu. Pobieranie śluzu bezpośrednio z ujścia szyjki macicy zaleca w swojej metodzie prof. Roetzer, ponieważ dzięki pobieraniu śluzu "u źródła" można zaobserwować śluz płodny wcześniej niż w przypadku prowadzenia obserwacji zewnętrznych. Jednak pobierania śluzu za pomocą palców nie zawsze jest łatwe i umożliwiające obiektywną ocenę typu śluzu i dlatego powstał zestaw 2OS.

Śluz płodny zdjęcie
Zestaw 2OS do pobierania i analizy śluzu szyjkowego

Konstrukcja próbnika umożliwia wydobycie nawet minimalnych ilości śluzu płodnego, bo śluz płodny, "nawija" się na sprężynkę próbnika. Dzięki zamknięciu próbki śluzu w biokompatybilnym pojemniku możliwe jest wydobycie "czystego" śluzu z okolicy ujścia szyjki macicy. Po ocenie wzrokowej, próbka śluzu jest rozpuszczana w wodzie (śluz płodny jest nierozpuszczalny, unosi sie w wodzie i trudniej usunąć go ze sprężynki). Dodatkowo można zmierzyć pH roztworu. W większości przypadków, dzięki pomiarowi pH, można bardzo prosto zidentyfikować śluz płodny - im wyższe pH tym bardziej płodny śluz. Kolejnym sygnałem ułatwiajacym rozpoznawanie typów śluzu jest pojawianie się i czas zanikania piany. Zestaw 2OS wspiera wszystkie metody NPR i dzięki ułatwionej identyfikacji dnia szczytu śluzu przyśpiesza zajście w ciążę.Jeżeli masz jakieś pytania: j_gorecki@poczta.onet.plObserwacja śluzu szyjkowego w okresie poporodowym

Galeria zdjęć śluzu wykonywanych w okresie poporodowym (2 miesiące) razem 330 zdjęć

Śluz w okresie poporodowym

Galeria w Picassa Web Albums

Wielkie podziękowania dla Oli za wykonanie tej gigantycznej pracy!

Obserwacje za pomocą zestawu 2OS rozpoczęto 324 dni po porodzie.
W niektórych dniach obserwacje były wykonywane 2x.
Dni PO współżyciu oznaczono symbolem (*)

NAJLEPIEJ oglądać album wyświetlając 4 zdjęcia w linii. Wtedy:
  • pierwsze zdjęcie to - śluz na próbniku po pobraniu
  • drugie zdjęcie - to śluz po wypłukaniu w wodzie
  • trzecie zdjęcie - to roztwór śluzu w wodzie
  • czwarte zdjęcie to - roztwór śluzu w wodzie po pewnym czasie


Opinia autorki zdjęć o zestawie 2OS:
"Zaczęłam dzisiaj szczęśliwie używać 2OS'a i jestem w szoku.
Uważam, że jest to genialny wynalazek. Jestem przekonana, że teraz bardzo mi się przyda.
"

Krótkie wnioski
Jak widać ze zdjęć 2OS pomaga w pobieraniu i obserwacjach śluzu szyjkowego.
Inna sprawa to możliwość ustalenia dni niepłodnych w okresie poporodowym...Polecamy przystępny i kompleksowy artykuł Ligi Małżeństwo Małżeństwu na temat: REGUŁY SZCZYTU PO PORODZIETO WARTO WIEDZIEĆ
Poniżej kompaktowa informacja o śluzie szyjkowym w czasie cyklu


Śluz płodny, dni płodne, owulacja
(c)  Copyright Jerzy Górecki 2010

Śluz płodny, szyjka macicy, dni płodne, owulacja, ciąża