Czym mierzyć temperaturę w NPR?

Zgodnie z zasadami metody objawowo-termicznej pomiar temperatury powinno się wykonać rano, przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności, w pochwie, ustach lub odbycie (czujnik musi dotykać błony śluzowej).

Ostatnio pojawiło się na rynku sporo termometrów mierzących temperature na powierzchni Ciała (TPC): Tempdrop, Yono, Ifertracker, HiMama, Ava i Duofertility (ten istnieje już do 2011). Są też termometry mierzące temperaturę w pochwie takie jak nasz ATOs, OvuSens czy OvulaRing, ale ich sposób pomiaru jest zgodny z zaleceniami metody objawowo-termicznej, więc zostaną pominięte w poniższym rozważaniu.


Metody objawowo-termiczne bazują na mechanizmie termoregulacji, czyli utrzymywania stałej temperatury ciała. Dzięki temu, po owulacji, można zaobserwować nieznaczny skok temperatury 0.2-0.4oC. Tutaj jest opisana zasada termoregulacji. Jak widać termoregulacja dotyczy tylko WNĘTRZA ciała, a nie jego POWIERZCHNI. W związku z powyższym, termometry TPC wykonują w ciągu nocy ponad 1000 różnych pomiarów (dwa czujniki temperatury i akcelerometr), a następnie, przy pomocy odpowiednich algorytmów starają się OSZACOWAĆ, jaka była podstawowa temperatura ciała. To trudne zadanie i dlatego w przypadku termometrów TPC „surowe” wykresy wyglądają niezbyt ładnie, dlatego kolejne algorytmy poprawiają wykresy stosując tzw. wsteczną korektę danych. Wsteczna korekta danych nie powoduje, wzrostu dokładności zmierzonych już temperatur, bo to jest niemożliwe, za to zwiększa niepewność pomiarową. Poniżej przedstawiamy problemy, które mogą się pojawić w wyniku wstecznej korekty danych (wykresy z termometru Tempdrop).Termdrop algorytm

Powyżej są przedstawione dwa wykresy porównawcze (znalezione w Internecie) Tempdrop <=> zwykły termometr (link do oryginalnego szpisu). Niebieski wykres to zwykły termometr (pomiar w pochwie), a pomarańczowy to Tempdrop, przed zastosowaniem korekty (lewy wykres) i po korekcie (prawy wykres). Jak widać, zgodnie z zasadami metody objawowo-termicznej, Tempdrop (po korekcie) wykazał początek skoku temperatury 6 dni wcześniej w stosunku do termometru zwykłego i własnego wykresu z przed korekty.  Czy zatem Tempdrop może być stosowany do unikania ciąży w NPR? Jako instrument pomiarowy metody objawowo termicznej – nie, bo ta metoda wymaga pomiaru temperatury w kontakcie z błoną śluzową, a wysoka skuteczność tej metody jest ściśle powiązana z trzymaniem się reguł. Ale można sobie wyobrazić, że Tempdrop jest używany jako potwierdzenie czy rozszerzenie np. metody Billingsa. Głównym objawem jest wtedy szczyt śluzu, a skok temperatury potwierdza ten objaw. W powyższym przykładzie, szczycie śluzu, wystąpił 17DC i niejako „zablokował” błędne korekty pomiarów Tempdropa. Jaka może być skuteczność takiej metody „kombinowanej”? Tego nikt nie wie :), ale „na logikę” niższa niż metody objawowo-termicznej, a wyższa niż metody Billingsa :)

Tempdrop jest generalnie dobrym pomysłem i z biegiem czasu, w związku z gromadzeniem ogromnych ilości danych i możliwością modyfikowania algorytmów, będzie prawdopodobnie coraz lepszym narzędziem pomiarowym. Z tym, że Tempdrop zawsze będzie Podstawową Temperaturę Ciała PRZEWIDYWAŁ, podczas gdy zwykły termometr elektroniczny, za 15 zł, będzie ją MIERZYŁ :)