Wygląd śluzu szyjkowego

zmiany w czasie cyklu miesiączkowego


Obserwując śluz należy pamiętać o tym, że w czasie cyklu wydzielane są 4 różne rodzaje śluzu (L,S,P,G), a ich proporcje zmieniają się w czasie cyklu i mogą być różne u różnych osób. Podstawowe cechy różniące śluz płodny i nie płodny to: wygląd, pH i rozpuszczalność w wodzie.

„Typowy”, opisywany w podręcznikach i w Internecie, śluz płodny typu białko kurze, może nie pojawiać się u części osób na zewnątrz pochwy, a pomimo to mogą one stosować metody NPR i zachodzić w ciążę. Jeżeli śluzu płodnego jest mało i nie pojawia się na zewnątrz, to można go pobrać bezpośrednio u ujścia szyjki macicy. Polecane, na stronach propagujących NPR, pobieranie śluzu za pomocą palca może się czasem okazać niewystarczające, dlatego w ramach projektu „Sen o poranku” powstał zestaw 2OS.


Próbnik do śluzu szyjkowego

Nowa wersja zestawu do pobierania i oceny śluzu szyjkowego 2OS

Śluz szyjkowy - cykl miesiączkowy

Po miesiączce może się pojawić zabarwiony krwią mętno-przezroczysty śluz. Jeżeli cykl jest odpowiednio długi to po 1-2 dniach ten śluz zanika i pojawia się lepki mętny śluz niepłodny.


Śluz niepłodny

Kwaśny, mętny śluz typu niepłodnego przypominający klej biurowy. W krótkich cyklach może nie występować. Bezpośrednio przed okresem owulacji ten typ  śluzu, może się pojawić jednorazowo, w dużej ilości, w związku z uwolnieniem tzw. czopu śluzowego blokującego szyjkę macicy. Śluz niepłodny daje się łatwo spłukać z próbnika. Śluz otacza zwoje sprężynki, ale nie łączy ich mostkami. Śluz niepłodny po rozpuszczeniu w wodzie tworzy nietrwałą pianę, zanikającą po pewnym czasie.

Śluz szyjkowy płodny.

Kwaśna lub obojętna, mętno-przeźroczysta mieszanka śluzu typu płodnego i niepłodnego. Gumowata, lepka lub bardziej wodnista. Występuje na początku okresu płodnego lub przez cały okres płodny. Tworzy mniejsze lub większe „mostki śluzowe” łączące zwoje sprężynki. Śluz daje się dość łatwo spłukać ze sprężynki, ale czasem, po spłukaniu, na sprężynce pozostają mniejsze lub większe fragmenty śluzu typu płodnego. Tworzy dość trwałą pianę.

Śluz szyjkowy możliwość poczęcia.

Przykład obojętnego lub alkalicznego śluzu typu maksymalnie płodego. Zwoje sprężynki są owinięte szklistym, przezroczystym lub przezroczysto-mętnym „kokonem”. W śluzie można spotkać pęcherzyki powietrza. Po wypłukaniu w wodzie  śluz, który pozostał na sprężynce wyciąga  się w długie nitki. Spłukanie całego śluzu ze sprężynki jest praktycznie niemożliwe. Roztwór śluzu w wodzie pozostaje mętny przez wiele godzin i nie opada na dno. Śluz ten tworzy trwałą pianę utrzymującą się na powierzchni roztworu przez wiele godzin.


Powyższe obserwacje wykonała osoba obserwująca małe ilości, dość kwaśnego śluzu, który bardzo rzadko pojawiał się na zewnątrz pochwy. pH roztworu zmieniało się w czasie cyklu od 3.6 do 5.4. Obserwacje zostały wykonane za pomocą zestawu 2OS, który jest dostępny w ramach projektu „Sen o poranku”. Zestaw umożliwia pobranie śluzu u ujścia szyjki macicy, przeprowadzenie testu rozpuszczalności w wodzie i pomiaru pH roztworu śluzu. Więcej o zestawie 2OS …



 

Śluz szyjkowy płodny płodność
Śluz szyjkowy wygląd - zdjęcie.

Podczas delikatnego spłukiwania śluzu z próbnika można go „wyprać” czyli rozpuścić niepłodne, mętne fragmenty pobranego śluzu, wydobywając przezroczyste pasma śluzu płodnego. Badanie zachowania się śluzu w interakcji z wodą (rozpuszczalność, czas utrzymywania się piany i czas opadanie osadu) to cenne i obiektywne dane, które ułatwiają ocenę typu śluzu. Warto badać te cechy śluzu zwłaszcza na etapie uczenia się metod NPR lub gdy osobie stosującej NPR zależny na pewności oceny śluzu.


Jeżeli masz problem z porannym pomiarem temperatury, to przeczytaj informacje o nowej wersji naszego Automatycznego Termometru Owulacyjnego, wykonującego pomiar temperatury w czasie snu.

Czytaj więcej o ATOsie LC