Termometr ATOs

pomiar temperatury w czasie snu

 

 SKŁADANIE TERMOMETRÓW
ZOSTAŁO ZAKOŃCZONE
W 2023 ROKU

Jeżeli chcesz mierzyć temperaturę w czasie snu,

to przeczytaj informacje o termometrze

OVOLANE-LINK


 

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Automatyczny Termometr Owulacyjny ATOs (2001-2023)

Skonstruowany w 2001 roku ATOs, pierwszy na świecie automatyczny termometr owulacyjny, był przeznaczony dla matek małych dzieci, które stosują metodę objawowo-termiczną w celu unikania ciąży, ale nie są w stanie mierzyć rano temperatury. Termometr był w pełni zgodny z wymaganiami metody objawowo-termicznej (pomiar temperatury na śluzówce, po co najmniej 3h snu, z precyzją 0.01 st C)Ergonomiczny kształt i miniaturowe wymiary sprawiały, że termometr był praktycznie niewyczuwalny, a zastosowane w nim bio-kompatybilne materiały (C-flex, PTFE) zapewniały bezpieczeństwo użytkowania. Wysoka precyzja pomiarowa urządzenia, izolacja czujnika i możliwość wyboru dowolnej godziny pomiaru pozwalały uzyskać kompletne i łatwe do interpretacji wykresy, nawet w przypadku konieczności nocnego wstawania do dziecka.


Opinia o ATOsie

Urszula, lekarz ginekolog, 2 dzieci

 

Chciałam przedstawić krótką historię użytkownika (od 10 lat) metod naturalnego planowania rodziny: przed ślubem – wykresy z pełnymi danymi – śluz + temperatura każdego dnia, po ślubie – podobnie, po urodzeniu pierwszego dziecka obserwacja śluzu tak, natomiast pomiary temperatury tylko w czasie śluzu i 3 dni po skoku. A po drugim dziecku – obserwacje śluzu jak najbardziej, natomiast pomiar temperatury – 1 dzień (!) po dniu szczytu, aby sprawdzić czy jest na wyższym poziomie. I tak z polecanej metody objawowo – termicznej stałam się użytkowniczką metody jednowskaźnikowej – zdecydowanie mniej polecanej. Już się nie dziwię skąd się biorą nieplanowane poczęcia. Taka rzeczywistość. Dlatego uważam, że ATOS to niesamowity termometr, który eliminuje wszystkie niedogodności związane z porannym mierzeniem temperatury. Dyskomfort „noszenia” w nocy żaden, a jaki komfort obserwacji! Jestem lekarzem ginekologiem i na pewno będę polecać ATOsa wszystkim ekologicznie podchodzącym do własnej płodności.



Budowa termometru owulacyjnego ATOs

ATO-s składał się z małego wodoszczelnego korpusu (A) o wielkości zapalniczki (60x30x15mm), czujnika temperatury o średnicy 3-5mm pokrytego bio-kompatybilnym polimerem C-flex (B) i gumki mocującej. Na obudowie termometru znajdowały się: przycisk odczytu temperatury (1) przyciski do ustawienia godziny pomiaru (2, 3) i wyświetlacz do odczytu temperatury (4). ATOs był wyposażony w ten sam moduł pomiarowym co polecany do NPR termometr owulacyjny Microlife 1622/16C2.

Porównanie wielkości ATOsa i baterii AA

Bezpieczeństwo użytkowania

Czujnik automatycznego termometru owulacyjnego ATOs-a jest wykonany z certyfikowanego biokompatybilnego elastomeru C-Flex produkowanego od 30 lat przez renomowaną amerykańską firmę Saint-Gobain. C-Flex jest produkowany zgodnie z GMP, posiada najwyższą możliwą klasę biokompatybilności dla plastików – USP Class VI, nie jest cytotoksyczny i nie powodują hemolizy. C-Flex jest stosowany od kilkudziesięciu lat do produkcji medycznych drenów i cewników. Badania przeprowadzone w 2007 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim potwierdziły brak cytotoksyczności materiału C-Flex. W ramach badań opracowano procedurę sterylizacji czujnika za pomocą preparatu Cidex. Jak wynika z testów ATOs nie powoduje zwiększenia liczby infekcji. Idea i konstrukcja ATO-sa była wielokrotnie konsultowana z lekarzami ginekologami. Informacje o ATO-sie są prezentowane od 2001r na konferencjach medycznych i NPR.


Używanie termometru ATOs

Przed snem korpus ATOsa umieszczało się pod elastyczną opaską na udzie lub przypinało za pomocą tekstylnej gumki na biodrach, a biokompatybilny czujnik temperatury umieszczało się w pochwie. Podczas snu, o zadanej godzinie np. dopasowanej do nocnej aktywności dzieci,  ATOs uruchamiał się automatycznie i przez 5s mierzył temperaturę, po czym wyłączał się. Zmierzona temperatura była zapisywana w pamięci urządzenia i można ją było odczytać, w dowolnym momencie dnia, naciskając przycisk z serduszkiem – tak samo jak w termometrach Microlife MT1622/16C2.

Opinie o najnowszej wersji ATOsa LC, używanego z opaską na udo (nowy sposób mocowania):

Opaska II

 


„Jestem pozytywnie zaskoczona łatwością użytkowania i brakiem dyskomfortu. Opaska (w połączeniu ze spaniem w bieliźnie) sprawdza się moim zdaniem świetnie. Jest bardzo prosta w użyciu, a wszystko bez problemu się trzyma. Wstawałam do łóżeczka dziecięcego stojącego w tym samym pokoju oraz chodziłam do pokoju obok – nic się nie wysuwało”.


„Jestem bardzo zadowolona, nic się nie przesuwa, nie uwiera. Czuć, że coś jest na nodze, ale łatwo się do tego przyzwyczaić i ignorować. Ze względu na ciekawskie dziecko śpię w spodniach od piżamy i nie widać, że coś mam pod spodem. Szczerze mówiąc, czytając opisy innych sposobów mocowania nie mam najmniejszej ochoty ich testować. Jak dla mnie opaska jest w sam raz. Szybko się ją zakłada, a włożenie ATOsa pod nią zajmuje dosłownie sekundę”.




Szczegółowe informacje na temat termometru ATOs można znaleźć w

instrukcji obsługi termometru owulacyjnego ATOsa LC


hands-1150073_640

 



Poprawa jakości wykresów

Jak wynika z wieloletnich badań (2001-2020) ATOs poprawiał jakość wykresów temperatury ponieważ:

– temperatura była mierzona przed obudzeniem, a wtedy rozrzut wyników jest najmniejszy,

– pomiar był wykonywane zawsze o tej samej porze,

– posiadanie kompletu pomiarów w cyklu eliminowało stres, co dodatkowo poprawiało jakość wykresów,

– temperatura czujnika była stabilizowana przez kilka godzin, a czujnik ATOsa był izolowany, dzięki czemu ATOs był w stanie poprawnie zmierzyć temperaturę, nawet wtedy, gdy w okolicy godziny pomiaru, matka musiała, wstać do dziecka.


Poniżej przedstawione jest porównanie jakości wykresów wykonanych za pomocą zwykłego termometru elektronicznego i ATOs-a. Pomiar zwykłym termometrem był wykonywany po obudzeniu około godziny 7:00. ATOs wykonywał pomiar w czasie snu o godz. 4:00, przed obudzeniem się dziecka, co jak widać, znacząco poprawiło jakość wyników.

Termometr owulacyjny ATOs
Termometr owulacyjny ATOs