Zmiany szyjki macicy i śluzu szyjkowego w cyklu miesiączkowym

Poniższe zdjęcia szyjki macicy, są wynikiem realizacji naszego projektu „Tajemnica tajemnic”.

Wielkie Podziękowania dla Uczestników projektu


Celem projektu było stworzenie dobrej jakości zdjęć obrazujących zmiany w wyglądzie szyjki macicy zachodzące w czasie cyklu miesiączkowego. Zdjęcia przedstawiają krótki 24 dniowy cykl miesiączkowy. Pomimo krótkiego cyklu zmiany pomiędzy śluzem płodny, a niepłodnym wydostającym się z ujścia szyjki macicy, są dobrze widoczne. Po porodach okrągły otwór ujścia szyjki macicy ulega zmianie. Na poniższych zdjęciach ma kształt litery U.

 

 


1 dzieŃ cyklu

Zdjęcie szyjki macicy - okres.

Rozpoczyna się miesiączka, której celem jest złuszczenie starej błony śluzowej i przygotowanie macicy na przyjęcie zarodka

8 dzień cyklu

Śluz szyjkowy niepłodny.

8 dzień cyklu – kończy się krwawienie – krew miesiączkowa miesza się z mętnym śluzem niepłodnym zamykającym wejście do szyjki macicy. Miesiączka nie zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Jest to potencjalny okres płodny.

9 dzień cyklu

Śluz szyjkowy niepłodny.

Krwawienie ustało szyjka jest zablokowana kwaśnym śluzem uniemożliwiającym plemnikom dostanie się do dróg rodnych. Trwa faza niepłodności względnej długość tej fazy można obliczyć za pomocą reguły Doringa.

10 dzień cyklu

Szyjka macicy

Szyjka się otwiera. Zniknął już mętny, kwaśny śluz niepłodny, rozpoczyna się wydzielanie przezroczystego śluzu płodnego – zaczynają się dni płodne.

 

11 dzień cyklu

Zdjecie Śluz płodny

Trwa płodna faza cyklu

12 dzień cyklu

Wygląd szyjki macicy i śluzu płodnego

12 dzień cyklu – z szyjki wydzielają się duże ilości bardzo płodnego, przezroczystego śluzu. Ten typ śluzu umożliwia plemnikom przemieszczanie się przez szyjkę macicy. Śluz alkalizuje kwaśne środowisko pochwy. To dzień szczytu śluzu – prawdopodobnie dzień owulacji czyli optymalny moment na współżycie w celu zajścia w ciążę.

 

13 dzień cyklu

Śluz szyjkowy

13 dzień cyklu – koniec wydzielania śluzu płodnego – pasma śluzu płodnego mieszają się ze śluzem niepłodnym, którego wydzielanie właśnie się rozpoczęło. – rozpoczynają się dni niepłodne. W tym cyklu śluz płodny był widoczny w ujściu szyjki macicy przez 4 dni. Czasem jednak śluz pojawia się tylko na kilka godzin, a jego ilość jest niewielka. Nie oznacza to jednak, że nie może w takiej sytuacji dojść do zapłodnienia.

14-23 DNI CYKLU

Zdjęcie szyjki macicy
Zdjęcie szyjki macicy

Trwają dni niepłodne. Skuteczność metod NPR jest w tym momencie cyklu bardzo wysoka i dochodzi do 99.7% co oznacza 1 ciążę na 300 lat stosowania metody.

1 dzień Nowego cyklu

Szyjka macicy

Rozpoczyna się kolejny cykl miesiączkowy.